Digitalno povezana okruženja današnja su svakodnevica. Naime, gotovo dvije trećine interakcija među korisnicima odvija se upravo na digitalnim platformama, a mnoge tvrtke, osim što digitaliziraju svoje poslovanje, uvode i rad na daljinu ili hibridni model rada
U takvim okruženjima tehnologija pruža priliku za inovativne pristupe u radu. Primjerice, digitalne učionice omogućuju nove metode poučavanja korištenjem virtualne stvarnosti, industrijski pogoni koriste digitalnu tehnologiju za nadgledanje, praćenje i održavanje procesa na daljinu dok zdravstveni djelatnici posredstvom digitalnih uređaja pružaju izravnu skrb pacijentima.
Ove inovacije ne bi bile moguće bez rubnog računalstva (eng. edge computing) i distribuirane IT infrastrukture za koju je nužna otporna i pouzdana povezanost i napajanje.
„Kako bi se iskoristio puni potencijal rubnog računalstva, organizacije trebaju poslovne procese i IT tehnologiju shvatiti kao jedinstvenu strategiju poslovanja. To znači da je potrebno mjeriti njihov međusobni utjecaj te na temelju toga njima zajedno upravljati“, objašnjava Jelena Pejković, direktorica prodaje odjela „Secure Power“ u Schneider Electricu za tržište Hrvatske, Slovenije, Srbije, Crne Gore te Bosne i Hercegovine.
Implementacija IT-a u poslovne procese zahtijeva pristup temeljen na podacima
Cilj jedinstvene strategije i temelj digitalno povezanih okruženja je neometani pristup IT uslugama, neovisno o tome pružaju li se te usluge na rubu, u oblaku ili u podatkovnom centru. Međutim, otežan pristup tehnologiji, primjerice uslijed prirodnih katastrofa, loše povezanosti ili neadekvatnog održavanja, može imati veliki utjecaj na distribuirana IT okruženja. Stoga, kako bi organizacije mogle u potpunosti digitalizirati poslovanje, moraju moći nadzirati svaki dio infrastrukture i njihov utjecaj na poslovne procese.
„U prelasku na digitalno povezano okruženje tvrtkama mogu u velikoj mjeri pomoći softverski alati koji osiguravaju vidljivost IT opreme u stvarnom vremenu. To je posebice važno za distribuiranu IT infrastrukturu jer omogućuju upravljanje bez potrebe za fizičkom prisutnosti tehničara“, ističe Pejković te dodaje: „Štoviše, analizom podataka moguće je dobiti pravovremene obavijesti o potencijalnim kvarovima opreme ili zabilježiti potrošnju energije s obzirom na promjenu radnog opterećenja.“ Uvidom u cijelu infrastrukturu u stvarnom vremenu, organizacije mogu učinkovitije rješavati probleme, smanjiti rizike zastoja rada, smanjiti troškove održavanja te osigurati da svaki dio infrastrukture dobije pouzdano i neprekidno napajanje.
Pejković naglašava kako distribuirane lokacije nisu izolirane od sigurnosnih rizika, bilo digitalnih ili fizičkih: „U većini organizacija naglasak je na zaštiti internih podataka, međutim, udaljena infrastruktura također može biti izložena neovlaštenom pristupu i pokušajima zloupotrebe. Zato je važno da kontrola sigurnosti postane ključni dio cjelokupnog procesa nadzora.“
Povezani procesi ovise o stalnoj dostupnosti tehnologije jer svaki poremećaj u radu dovodi do ometanja operativnih procesa. Međutim, ne posjeduje svaka organizacija resurse potrebne za implementaciju i održavanje softvera za udaljeni nadzor ili dovoljan broj zaposlenika koji bi ih održavali.
Partnerski ekosustavi mogu osigurati podršku i pružiti smjernice
Izgradnja ekosustava partnera ključna je za organizacije u kojima nije nužno implementirati IT tehnologije u svakom poslovnom procesu. Partneri podrazumijevaju sve dionike, od dobavljača do integratora, kao i konzultanata koji mogu zaposlenike obučiti dodatnim vještinama.
Povezivanje s partnerima ne treba gledati samo u kontekstu ponude-potražnje određenih usluga, nego i kao priliku za razmjenu znanja i iskustva te učenje na temelju primjera drugih. Takve suradnje mogu potaknuti partnere na razvoj internih poslovnih procesa čime se međusobno osnažuju za poduzimanje pozitivnih promjena.
„Schenider Electric redovito okuplja svoje partnere, na razini naše regije, ali i šire regije jugoistočne Europe. Ova okupljanja su posebno značaja i korisna, jer osim prenošenja poruka partnerima o trendovima na tržištu i novinama u ponudi, dajemo im priliku da predstave svoje uspješne priče i na taj način inspiriraju jedni druge te demonstriraju nove tržišne niše“, ističe Pejković.
Tehnologija i partneri ubrzavaju put prema digitalnoj budućnosti
S obzirom na to da se sve više interakcija odvija u digitalnom svijetu, prelazak tvrtki na digitalno povezane procese također je postao neizbježan. Takva transformacija donosi brojne prednosti, uključujući veću učinkovitost, manju izloženost rizicima, veću razinu sigurnosti, kao i doprinos održivosti procesa.
„Prednosti digitalno povezanih okruženja ostvarive su samo ako se IT i procesi vode kao jedinstvena strategija. To putovanje je izazovno, no ulaganje u odgovarajuću tehnologiju i snažne partnerske odnose mogu ga olakšati te ubrzati transformaciju, osiguravajući pri tome nove prilike i konkurentske prednosti“, zaključuje Jelena Pejković iz Schneider Electrica.