Rekordan broj zaposlenih, decentralizacija prihoda i globalna popularnost obilježili su hrvatsku industriju videoigara u 2023. godini. Istraživanje Klastera hrvatskih proizvođača videoigara i A1 Hrvatska otkriva da je u realizaciji popularnih naslova sudjelovalo 532 zaposlenika – najviše do sada
Broj poduzeća s više od deset zaposlenika udvostručio se u usporedbi s 2019., a deset najvećih tvrtki više ne generira većinu prihoda industrije. Hrvatske igre uživaju veliku popularnost na globalnoj razini, a na platformi Steam tri puta su zastupljenije nego naslovi proizvođača iz drugih zemalja.
Uz rekordni rast, istraživanje pokazuje da 68% nacionalnih proizvođača koristi umjetnu inteligenciju u razvoju igara radi bržeg i učinkovitijeg stvaranja sadržaja.
„Ovi podaci potvrđuju procvat hrvatske gejming industrije i njezinu prepoznatljivost na globalnoj sceni“, rekao je Aleksandar Gavrilović, glavni tajnik Klastera i direktor Gamechuck studija. Posebno je važno što je 23% studija odbilo financijske prilike koje bi mogle imati štetan utjecaj na igrače, poput kockarskih mehanizama i nepoštenog oglašavanja.
Zakonom o audiovizualnim djelatnostima iz 2018. hrvatskoj industriji videoigara omogućeno je pravno priznanje, a Ministarstvo kulture i HAVC od tada su podržali industriju s više od milijun eura poticaja. Također, europski fond Kreativne Europe investirao je dodatnih milijun eura.
Diana Svalina iz A1 Hrvatska ističe kako su projekti poput A1 Adria League i A1 Student eChallengea ključni za sigurniji i kreativniji online svijet. Za 14. sezonu A1 Adria League prijavilo se preko 3500 natjecatelja. Finala lige i eChallengea bit će dio programa festivala Reboot InfoGamer powered by A1, koji će se održati od 14. do 17. studenoga na više od 10.000m² s preko 100 izlagača, čime organizatori planiraju oduševiti sve ljubitelje videoigara, neovisno o tome jesu li strastveni gameri ili samo povremeni igrači.